Gry wideo, czyli teatr XXI wieku

Kilka lat temu gry wideo oficjalnie stały się częścią naszej popkultury. Dla wielu z nas są nie tylko rodzajem rozrywki, ale rodzajem wirtualnego teatru, w którym prawdziwych aktorów zastępują zaprogramowane odpowiednio piksele. Zarówno w grze, jak i w sztuce teatralnej każdy element wykreowanego świata jest niezbędny dla właściwego przedstawienia historii. Również nie bez znaczenia pozostają: oświetlenie, dialogi, kostiumy, gra aktorska i aktorzy (w przypadku gry – postacie) czy scenariusz. Jednak od sztuki teatralnej grę komputerową odróżnia pewien istotny element – wpływ odbiorcy dzieła na stworzoną wcześniej koncepcję gry wideo.


al2

W przypadku teatru publiczność jest niemal martwa podczas trwania całego spektaklu. Ludzie wchodzą na salę, siadają na odpowiednich miejscach, cieszą się z możliwości spokojnego odbioru sztuki i wychodzą po jej zakończeniu. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku odpalenia gry wideo. Odbiorca ma nie tylko możliwość aktywnego uczestniczenia w „sztuce teatralnej”, ale jest także kimś w rodzaju reżysera, scenarzysty, dramaturga i komediopisarza w jednej osobie. Poprzez podejmowanie decyzji dotyczących losów swojej oraz innych postaci, wykonywanie zadań (questów) i analizowanie dialogów „widz” posiada możliwość stworzenia własnego dzieła. Jest to nic innego jak ukazanie pewnej historii w zupełnie nowy sposób, charakterystyczny dla każdego z gracza.

al3

W przypadku najnowszych produkcji, w których świat jest otwarty a możliwości kombinacji questowo-dialogowych zwielokrotnione. Każdy dokonany wybór ma mniejszy lub bardziej istotny wpływ na fabułę, w wyniku czego gry wideo często łączą wiele elementów komedii i dramatów pozwalając graczowi na przeżywanie wielu różnorodnych emocji podczas wykonywania zadań.

aloalo

Oczywiście twórcy gier muszą w pewien sposób wyważyć poziom ingerencji gracza w produkcję oraz jego wpływ na główne wątki gry wideo. Dlatego często inicjuje się sytuacje, w których gracz ma możliwość podjęcia nawet prostego wyboru („albo-albo”) oraz uzyskania przydatnych informacji od postaci. Aby odróżnić poszczególnych aktorów nadaje się im ludzkie cechy – stwarza się im osobowość, kreuje dla nich strój, opracowuje sposób ich poruszania się oraz mówienia. Z tego typu zabiegów powstają postacie, które naprawdę mocno zapadają w pamięć gracza. Istotnym jest, aby taki bohater  wyraził swoją opinię za sprawą komentarzy lub pytań skierowanych bezpośrednio do gracza.

 

Student dziennikarstwa, człowiek renesansu, filantrop, kulturysta, wszechstronny artysta, łamacz serc, nie szablonowy znawca stylu oraz wykwintny koneser życia. Założyciel serwisu HCGAMES.pl/