Recenzja: Farming Simulator 17

  • GRAFIKA
  • MUZYKA
  • MECHANIKA
  • GRYWALNOŚĆ

Farming Simulator 17 jest kolejną częścią serii gier, pozwalających graczom wcielić się w wirtualnego farmera. Jeszcze kilka lat temu moglibyśmy mówić o przełomowym, bądź nawet dziwnym pomyśle ze strony twórców. W swoim tekście będę chciał zastanowić się nad pytaniem czy warto zostać wirtualnym farmerem w najnowszym produkcie GIANTS Software.


1

I Ty możesz zostać rolnikiem

Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie życia na farmie, warto zapoznać się z przygotowanym przez producentów samouczkiem. Dla graczy, którzy nie mieli kontaktu z wcześniejszymi odsłonami serii, praca na roli może wydać się naprawdę bardzo skomplikowana. Samouczek przygotowany jest bardzo dobrze i w wystarczający sposób wyjaśnia wszystkie czynności, jakie będziemy mogli wykonywać w naszym gospodarstwie. Kiedy już uznamy, że jesteśmy gotowi rozpocząć wielką, rolniczą karierę możemy stworzyć własną postać, a także zdecydować się na jedno z dwóch, dostępnych w grze miast. Kreator postaci niestety nie należy do najbardziej rozbudowanych. Tak naprawdę określamy tylko płeć, a także kolor ubrania postaci, w którą wcielimy się podczas rozgrywki. Szkoda, albowiem producenci mogli zdecydować się na bardziej rozbudowany edytor, który pozwoliły graczom na lepsze dostosowanie bohatera do swoich potrzeb. Jeśli chodzi o dostępne w grze miasta, to właściwie różnią się one od siebie głównie wyglądem. Pierwsze z nich to typowa amerykańska mieścina, drugie zaś przypomina miasteczko typowe dla Europy Wschodniej. Wybór co prawda nie jest wielki, ale dobrze, iż twórcy zdecydowali się na zaoferowanie dwóch, tak odmiennych lokacji.

2

Dzień na farmie

Jak wygląda dzień na farmie? Tak jak można się spodziewać, roboty jest naprawdę sporo. Oba miasta są naprawdę rozległe i oferują nam bardzo dużo gospodarstwo z dużą ilością pól uprawnych. Należy wyraźnie zaznaczyć, iż mamy do czynienia z symulatorem, a nie grą zręcznościową, dlatego też musimy skupić się na naprawdę wielu aspektach i czynnościach związanych z pracą rolnika. Oprócz siania i zbierania upraw musimy również dbać o nawożenie pola, ścinanie drzew, karmienie zwierząt a także o szereg innych czynności związanych zarówno z uprawą i zbiorem jak i gospodarką. Wszystkich czynności jest aż 17 i trzeba naprawdę się napocić, jeśli chcemy zająć się wszystkim sami, bez najmowania dodatkowych pracowników. Jak zaznaczałem wcześniej miasto jest naprawdę rozległe i poza naszym gospodarstwem na jego terenie znajdują się również inne gospodarstwa, ulice, oraz miejskie targi, na których możemy sprzedawać nasze zbiory, kupować nowe pojazdy oraz zwierzęta, które później zamieszkają w naszym gospodarstwie. Oprócz wykonywania prac w polu, musimy również dbać o nasze finanse i dokładnie planować inwestycje, tak abyśmy mogli dorobić się jak największego majątku.

3

Rolnik nie poszuka żony

Pomimo dość dużych miast jakie zafundowali graczom producenci i pozornego ruchu na ulicach, mieściny są niestety bardzo puste, a ich mieszkańcy zupełnie anonimowi. Oznacza to, że tak naprawdę w Farming Simulator 17 symulacja życia rolnika ogranicza się jedynie do sfery zawodowej. Jak wspominałem wcześniej pracy jest naprawdę dużo, ale po jej wykonaniu nie można w żaden sposób iść się „rozerwać”. Oznacza to, że nie będziemy mogli tak jak w serii Harvest Moon poznawać mieszkańców, pomagać im w ich problemach i nawiązywać długotrwałe relacje i poszukiwać partnerki. Rozumiem, że gra adresowana jest przede wszystkim dla miłośników pracy na farmie i pojazdów rolniczych, którym simowe elementy mogłyby wydawać się niepotrzebne. Niemniej jednak, uważam, że dodanie takich aspektów uczyniłoby grę bardziej dostępną dla większej liczby graczy.

4

Pojazdów Ci u nas pod dostatkiem

Miłośnicy gatunku będą jednak w pełni zadowoleni. Nie dość, że otrzymają bardzo dużą liczbę czynności do wykonania na farmie, to jeszcze będą mogli liczyć na naprawdę ogromną ilość pojazdów. Do naszego gospodarstwa możemy bowiem zakupić całą masę maszyn rolniczych, takich jak na przykład traktory, czy kombajny. Co więcej, największym atutem gry jest pełna licencja na dostępne w grze pojazdy i sprzęt. Dzięki temu miłośnicy tego typu maszyn będą naprawdę wniebowzięci.

5

Podziwiaj wiejskie widoki

Jeśli chodzi o grafikę, to niewątpliwie nie możemy mówić o żadnej rewolucji. Nie znaczy to jednak, iż oprawa wizualna gry stoi na niskim poziomie. Grafika nie rzuca na kolana i oczywiście nie pokazuje wielkiej mocy konsoli, jednakże nie odrzuca. Modele pojazdów wykonane zostały całkiem szczegółowo, a miasta nie odstraszają. Jeśli chodzi o muzykę, to oprócz odgłosów farmy, możemy w każdej chwili posłuchać radia, oferującego kilka stacji, takich jak pop, rock, bądź country. Muzyka również nie zasługuje na nagrodę MTV, niemniej jednak słucha się jej całkiem przyjemnie.

6

Zbierać plony, czy nie zbierać?

Czy warto zapoznać się bliżej z Farming Simulator 17? Jeśli jesteś miłośnikiem serii, bądź fascynują Cię maszyny rolnicze, to jak najbardziej tak. Jeśli jednak nie spełniasz któregoś z powyższych kryteriów, to naprawdę przemyśl swoją decyzję. Tytuł ten adresowany jest zdecydowanie dla graczy, zainteresowanych gatunkiem. Dla całej reszty, może okazać się on nużący i zbyt mało interesujący, aby poświęcić mu dużo uwagi. To zdecydowanie gra adresowana do wybranej grupy graczy.


 

Zdjęcie profilowe Kamil Kozakowski
Zafascynowany grami wideo doktorant kulturoznawstwa