Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o grze planszowej Nowy Wspaniały Świat autorstwa Frédérica Guérarda, od razu pomyślałem: Shut up and take my money! Jestem wielkim fanem powieści Aldous Huxley, natomiast adaptacji filmowej w reżyserii Leslie Libman oraz Larrego Williamsa już niekoniecznie, ale planszówka prędzej czy póżniej musiała trafić w moje ręce. Czy gra podołała moim wygórowanym oczekiwaniom? Poznajcie moją opinię.
Na samym początku warto zaznaczyć, że gra nie ma zbyt wiele wspólnego z książkowym oraz filmowym odpowiednikiem, choć sam tytuł pewnie nie jest dziełem przypadku. W końcu we wszystkich tych tworach chodzi o utopijną wizję realizacji ludzkich marzeń. Aldous Huxley doskonale przedstawiła swoją wstrząsającą wizję przyszłości, w grze planszowej Nowy Wspaniały Świat to my decydujemy jaką chcemy wybrać ścieżkę rozwoju naszego imperium. Przejdźmy więc do rozgrywki.
W pudełku z grą znajduje się:
- pięcioczęściowa plansza
- 5 dwustronnych kart imperium
- 150 kart rozwoju
- 170 kostek zasobów
- 80 żetonów postaci
- notes punktacji
- instrukcja
Nowy Wspaniały Świat to gra planszowa przeznaczona dla 1-5 graczy. Autorem gry tak jak już wcześniej wspominałem jest Frédéric Guérard, natomiast za oprawę graficzną jest odpowiedzialny Anthony Wolff. Gra polega na budowaniu swojego imperium szybciej i lepiej niż nasi przeciwnicy. Każdy uczestnik rozgrywki musi wybrać własną ścieżkę rozwoju i pokonać konkurentów w walce o wpływy.
Na początku rozgrywki każdy uczestnik losuje jedną z pięciu dostępnych kart imperiów, do wyboru mamy Unię Panafrykańską, Imperium Azteków, Sojusz Północny, Przymierze Azjatyckie oraz Republikę Nowej Europy. Gra składa się z 4 rund. W każdej z nich gracze wybierają karty, które są potrzebne do produkcji zasobów oraz rozwoju imperium. Rundy podzielono na 3 następujące po sobie fazy – faza wyboru, faza planowania oraz faza produkcji. Podczas fazy wyboru każdy z uczestników rozgrywki otrzymuje taką samą liczbę kart, wybiera jedną z nich, a następnie przekazuje pozostałe karty graczowi po swojej prawej lub lewej stronie. Czynności te należy powtarzać do momentu aż wszystkie karty zostaną wybrane. Faza druga, czyli faza planowania polega na wykorzystaniu wcześniej wybranych kart na jeden z dwóch możliwych sposobów. Karty możemy użyć jako konstrukcji lub przetworzyć na surowce wtórne. Ostatnia faza, czyli faza produkcji składa się z 5 następujących po sobie kroków, podczas których wszyscy gracze jednocześnie produkują odpowiedni zasób. Po czterech rundach wszyscy gracze podliczają swoje punkty zwycięstwa z ukończonych kart rozwoju. Gracz z największą liczbą punktów zwycięstwa wygrywa.
Co ciekawe Nowy Wspaniały Świat oferuje również tryb dla jednego gracza. Do wyboru mamy 6 unikalnych i interesujących scenariuszy jednoosobowych. Aby wygrać trzeba skonstruować wszystkie wymagane karty.
Złego słowa nie można też powiedzieć o jakości samej planszówki. Wszystkie karty wykonane zostały z grubej tektury z lekkim połyskiem oraz z najwyższą starannością o najmniejsze detale. Grafiki na kartach i pudełku są przepiękne oraz niesamowicie klimatyczne. Pozostałe elementy takie jak żetony postaci, czy chociażby pięcioczęściową planszę również wykonano z bardzo trwałego i grubego materiału.
Nowy Wspaniały Świat jest bardzo dobrą planszówką. Gra jest prosta i przyjemna do ogarnięcia, dzięki czemu nie musimy obawiać się o to, że nasi znajomi, którzy wpadną odwiedzić nas na wieczór planszówek, pierwsze kilka godzin spędzą czytając instrukcję rozgrywki. Wystarczy zazwyczaj kilka rund, by zrozumieć koncepcję gry i naprawdę bardzo dobrze się bawić. Ogromnym zaskoczeniem jak dla mnie było to jak wszechstronna jest ta gra. Zarówno weterani gier planszowych, jak i “niedzielni” gracze będą z niej zadowoleni. Rozgrywka jest szybka, ponieważ trwa około 45 minut oraz bardzo intensywna, ponieważ w zasadzie nie ma przestojów przez całą grę. Gracze rozgrywają swoje tury jednocześnie, dlatego też nigdy nie będziecie znudzeni i oderwani od rozgrywki.
Podsumowując, Nowy Wspaniały Świat to pełna ciekawych i trudnych decyzji gra planszowa, w której porażka sprawia tyle samo radości co zwycięstwo. Idealna na spotkania ze znajomymi, idealna do gry ze swoją drugą połówką, idealna do gry samemu. Oprócz tego, Nowy Wspaniały Świat jest po prostu piękny, a dystopijny klimat daje o sobie znać od samego początku. Polecam każdemu, nie koniecznie tylko fanom powieści Aldous Huxley. Nie będziecie żałować!
Dziękujemy Grupie Wydawniczej Foksal za przekazanie gry planszowej Nowy Wspaniały Świat do recenzji!
Sprawdź również!

CEO of HCGAMES.pl, licencjonowany dziennikarz, filantrop, łamacz serc, nie szablonowy znawca stylu oraz wykwintny koneser dizajnu i żyćka.