DAJ PRZYTULASA NA

CZEGO SZUKASZ PRZYJACIELU?

Podróże przez Śródziemie
Podróże przez Śródziemie

Gry planszowe

Recenzja gry Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Rok 2020 nie należy do zbytnio udanych. Pandemia spowodowała, że większość ludzi spędza swój wolny czas w mieszkaniu lub domu w gronie najbliższych. Jedną z najbardziej popularnych atrakcji, podczas domowej kwarantanny stały się więc gry planszowe. Przyznam się szczerze, że nigdy nie miałem czasu oraz wystarczających chęci, żeby zagłębić się w ten temat. Jednak, dzięki temu trudnemu okresowi dla nas wszystkich, bolącym kciukom od kontrolera oraz planszówce Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie nareszcie zrozumiałem, dlaczego warto czasami odejść od ekranu telewizora lub komputera i dać się ponieść magii gier planszowych.


Podróże przez Śródziemie


Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie to kooperacyjna planszówka przeznaczona dla 1-5 graczy. Gra została zaprojektowana przez Nathana Hejeka oraz Grace Holdinghausa.  Podczas rozgrywki, każdy uczestnik wciela się w jednego z sześciu dostępnych bohaterów – Aragona, Beravora, Bilbo, Elana, Gimliego lub Legolasa. Do gry wymagana jest darmowa aplikacja, dostępna na urządzenia iOS, Android, Windows oraz MacOS. Za każdym razem, gdy gracze rozpoczynają swoją przygodę w świecie Władcy Pierścieni J.R.R Tolkiena aplikacja wypełnia ją losową treścią. Oprogramowanie zarządza również rozmiarem i ułożeniem mapy oraz jest naszym swoistym przewodnikiem podczas rozgrywki. Kolejną zaletą softu jest to, że w Podróże przez Śródziemie można zagrać samemu i uzyskać dokładnie to samo doświadczenie co podczas rozgrywki z innymi osobami.  Dla niektórych, aplikacje w grach planszowych są złem wcielonym, natomiast według mnie fajnie urozmaicają i sprawują kontrolę nad przebiegiem rozgrywki.


Podróże przez Śródziemie


W pudełku z grą znajduje się:


 • kompendium zasad
 • instrukcja
 • 22 dwustronne kafelki mapy
 • 28 kart obrażeń
 • 28 kart strachu
 • 6 kart bohaterów
 • 83 karty przedmiotów
 • 15 kart atutów
 • 2 dwustronne mapy potyczki
 • 21 kart tytułów
 • 30 kart umiejętności podstawowych
 • 30 kart umiejętności bohaterów
 • 72 karty ról
 • 20 kart słabości
 • 10 kart terenu
 • 31 plastikowych figurek
 • 30 żetonów terenu
 • 12 sztandarów wrogów
 • 12 plastikowych podstawek
 • 84 inne żetony

Podróże przez Śródziemie


Kompendium oraz instrukcja mają za zadanie wytłumaczyć nam postawowe zasady gry, które dla początkujących graczy,  czyli takich jak ja mogą wydawać się bardzo skomplikowane. Na całe szczęście po dokładnym zapoznaniu się z ową instrukcją rozgrywki oraz przejrzeniu kilka stron kompendium nie miałem problemu z ich ogarnięciem.


Podróże przez Śródziemie


Wszystkie elementy prezentują się wręcz wyśmienicie i są świetnie wykonane. Figurki są bardzo szczegółowe, a każda karta posiada unikalna i charakterystyczną grafikę. Do pełni szczęścia brakuje tylko, żeby owe figurki były pomalowane, ale zawsze można to zrobić samemu.Przechodząc do rozrywki. Kampanie rozpoczynamy od wyboru poziomu trudności, których do dyspozycji mamy tutaj dwa – normalny oraz trudny. Następnie  do wymienionych już wyżej bohaterów, przypisujemy mu wybraną przez nas role – włamywacz, kapitan, obrońca, łowca, muzyk lub tropiciel. Warto wspomnieć, że uczestnicy rozgrywki wcielają się w danych bohaterów na czas trwania całej kampanii, nie można zmienić bohatera i jego roli już w trakcie samej rozgrywki. Aplikacja przydziela każdemu graczowi początkowe przedmioty, które będą towarzyszyć mu podczas gry. Każdy z bohaterów otrzymuje 15 kart umiejętności, w tym 6 kart umiejętności podstawowych, 5 kart unikalnych umiejętności przypisanych do danego bohatera, 3 karty unikalnych umiejętności przypisanych do danej roli oraz 1 karta słabości. Po wykonaniu zadań początkowych możemy przejść już do prawdziwej rozgrywki.

Reklama


Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie składa się z serii rund, natomiast każda runda składa z 3 faz – faza akcji, faza cienia oraz faza przegrupowania. Podczas fazy akcji możemy przemieszczać się po mapie, oddziaływać na elementy świata oraz atakować przeciwników. Faza druga, czyli faza cienia zmusza nas do defensywy ponieważ podczas jej trwania to wrogowie poruszają się po mapie i atakują naszych bohaterów. Natomiast podczas fazy przegrupowania gracze przygotowują się do kolejnej rundy. W trakcie kampanii możemy rozwijać nasze postacie oraz ich wyposażenie, aby stawały się coraz lepsze. Każda kolejna runda stawia przed bohaterami szereg ciekawych zadań. Podczas trwania kampanii, w aplikacji wyświetlany jest pasek zagrożenia, który odmierza czas trwania rozgrywki. Warto dodać, że jeśli któryś z bohaterów zostanie pokonany to gracze mogą kontynuować rozgrywkę. Przygoda zakończona sukcesem przynosi szereg korzyści, który można wykorzystać przy następnych scenariuszach, ponieważ każda rozgrywka w Podróże przez Śródziemie to pojedyncza przygoda w większej kampanii.Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie to świetna i wciągająca gra przygodowa, która łączy ze soba wiele ciekawych elementów. Możemy eksperymentować z różnymi bohaterami i kombinacjami ról, dlatego też każda nowa kampania może nas czymś zaskoczyć. Aplikacja pomaga utrzymać grę interesującą oraz płynną, dzięki czemu nie musimy obawiać się o to czy podołamy zadaniu ogarnięcia całej rozgrywki. Jakość wykonania również stoi na najwyższym poziomie. Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie polecam każdemu, kto chce rozpocząć przygodę z grami planszowymi. Gwarantuje, że będziecie zadowoleni!

PatrisovicDziękujemy wydawnictwu Rebel za przekazanie gry planszowej Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie do recenzji!

https://www.rebel.pl/

CEO of HCGAMES.pl, licencjonowany dziennikarz, filantrop, łamacz serc, nie szablonowy znawca stylu oraz wykwintny koneser dizajnu i żyćka.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ

Reklama