DAJ PRZYTULASA NA

CZEGO SZUKASZ PRZYJACIELU?

Newsy

PlayStation vs XBOX – konsolowy wyścig zbrojeń trwa!


Walka gigantów trwa nadal. Z PlayStation i z Xbox’em jest tak jak z Coca Colą i Pepsi. Każdy z nas lubi coś innego, więc wybiera to co bardziej mu pasuje. Rynek konsolowy, to jednak pole większych wpływów finansowych niż rynek napojów gazowanych. Tutaj wyścig zbrojeń trwa na poważnie. Od premiery PS4 zdominowało rynek i odstawiało Xbox One’a w każdej kategorii. Niedługo jednak role mogą się znacząco odwrócić.

Bliżej mi do konsoli Microsoftu niż do produktu firmy Sony. Choć PS4 już dawno temu zadebiutowało na polskim rynku, to ja cierpliwie czekałem na polską premierę Xbox One. Przyszło czekać rok. Konsola wydajnościowo jest może troszeczkę słabsza, ale dla mnie i tak wygrywa z PlayStation feature’ami.

Nie mam tu na myśli jedynie kompatybilności wstecznej, ale też lepszy w chwycie i obsłudze pad, na dodatek z wydaniem Elite dla hardkorowych graczy. Kilka exclusive’ów robionych specjalnie pod XOne jak chociażby Halo czy Forza i gier promowanych za pomocą maszyny Microsoftu, co też sprawia, że zazwyczaj wyglądają nieco lepiej na amerykańskim produkcie.

Reklama

Microsoft spokojnie dąży do wyznaczonego przez siebie celu. Postanowili, że w tym roku w sierpniowe letnie dni wypuszczą na rynek wersję slim Xbox One’a, która jest mniejsza, lżejsza i przede wszystkim nieco wydajniejsza od pierwowzoru obecnej generacji. Świeży produkt Amerykanów obsługuje technologię HDR w grach i 4K w filmach. Jest to tylko przymiarka pod Xbox One Scorpio, które ma być supermaszyną, której nie będą w stanie doścignąć Japończycy z Sony.

Xbox One Scorpio ma posiadać maksymalną wydajność wyrażoną w wartości 6 teraflops, podczas gdy PS4 Neo dysponować będzie jedynie mocą obliczeniową na poziomie 4 teraflopsów. PS4 Neo ma zadebiutować we wrześniu tego roku, Xbox swój nowy produkt chce wypuścić na rynek za rok. Technologicznie Scorpio ma być maszyną potężniejszą niż PS4 Neo mimo, że obie będą obsługiwały rozdzielczość 4K UHD w grach.

Wygląda na to, że w gronie decyzyjnych ludzi w drużynie PlayStation ktoś nie czytał bajki o żółwiu i zającu. Ja niewątpliwie czekam na premierę Scorpio, zwłaszcza że również w naszym kraju będzie można oddać pierwotnego One’a w ramach rozliczenia.

 

Reklama

Magister dziennikarstwa, wkrótce także technik informatyk. Gry to jego pasja od ponad 20 lat. Zaczynał na C64, dziś gra na PC i Xbox One, w podróży także na smartfonie z systemem Windows Phone.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ

Newsy

Marvel: Strażnicy Galaktyki dostępny w Game Pass. Gra jest dostępna za darmo dla abonamentów Game Pass na platformę Xbox oraz PC.

Newsy

Premiera Crusader Kings III na konsolach Xbox oraz PlayStation już w marcu. Gra pojawi się na konsolach 29 marca 2022 roku.

Gry za darmo

PUBG za darmo na PC oraz konsolach PlayStation i Xbox. Zgodnie z zapowiedzią gra battle royale przechodzi na model free-to-play. 

Gry za darmo

Diablo II Resurrected za darmo do przetestowania na konsolach Xbox. Blizzard udostępnił wersję testową remastera Diablo 2.

Reklama