DAJ PRZYTULASA NA

CZEGO SZUKASZ PRZYJACIELU?

Newsy

Podsumowanie Poznań Game Arena 2017

Słońce zaszło, ostatni komputer został wyłączony, emocje powoli opadają, jednak wspomnienia pozostaną na wiele lat – a jest co wspominać! Tegoroczne Poznań Game Arena pobiło wiele rekordów w porównaniu do poprzednich lat – poznajcie statystyki PGA 2017.

artykul

Dwunasty raz na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zostały zorganizowane targi gier i rozrywki multimedialnej Poznań Game Arena, które już od kilku lat dzierżą tytuł największych targów gamingowych nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej

Święto graczy

W tym roku prócz stałych elementów jak premiery sprzętu i gier, turnieje eSportowe, pokazy gier także tych niezależnych, meet-upy z YouTuberami, wielki konkurs cosplay show, Game Industry Conference, czy strefa retro gier, było też kilka nowości m.in. muzeum gier wideo, wydarzenie artystyczne Virtual Garden: Mediations Biennale oraz Cosplay Arena. Wszystkie one pokazują, że PGA to znacznie więcej, niż tylko targi. Poznań Game Arena to event pełen emocji, zabawy i niesamowitych ludzi z pasją. Poznań Game Arena to trzydniowe święto graczy.

Poznań Game Arena 2017 w liczbach:

Reklama
 • 28 godzin targów
 • 10 pawilonów
 • 46 005 m kwadratowych powierzchni
 • promocyjne oferty i bogata ekspozycja ponad 220 liderów rynku gier, technologii, sprzętu i akcesoriów dla graczy,
 • ponad 1500 stanowisk do gry Free2Play
 • 137 produkcji od polskich studiów gier
 • 120 firm w strefie Indie Games Arena
 • ponad 250 cosplayerów
 • 30 cosplayerów z całego świata w Wielkim Finale PGA&MODECOM Cosplay Show
 • nagrody w konkursach i turniejach o łącznej wartości ponad 132 000 zł
 • dziesiątki premier gier i sprzętu
 • 1100 akredytacji medialnych
 • 72817 UCZESTNIKÓW TARGÓW*

*dotyczy całego bloku targów: Poznań Game Arena, Rodzinny Weekend na Targach.

Tysiące punktów programu nie sposób opisać w jednej relacji, ale warto wspomnień o tych najbardziej istotnych atrakcjach, które przyciągnęły uwagę tysięcy graczy.

Premiera Xbox One X

Pierwszy w Polsce publiczny pokaz konsoli Xbox One X odbył się podczas targów Poznań Game Arena 2017. Specjalnie przygotowana strefa Xbox One X pozwoliła na przetestowanie najnowszego urządzenia Xbox jeszcze przed jego premierą i pozwoliła samodzielnie zobaczyć, jak sprawdza się w najpopularniejszych grach w jakości 4K, w tym m.in. Forza Motorsport 7 oraz Assassin’s Creed Origins. Ci, którzy zakochali się w niezwykłej wydajności i wysokich parametrach konsoli Xbox One X, będą mogli ją zakupić w Polsce w dniu jej światowej premiery – 7 listopada 2017 r.

Puchar Polski Cybersport w CS:GO i LoL

W finale Pucharu Polski Cybersport CS:GO, który 7 października o godzinie 17.20 został rozegrany podczas Poznań Game Arena, zmierzyły się 2 znakomite drużyny: PRIDE przeciwko tomorrow.gg. Ostatecznie drugą edycję Pucharu Polski Cybersport Counter-Strike: Global Ofensive wygrał PRIDE z wynikiem 2:0. Kolejnego dnia w niedzielę, o tytuł najlepszego w League of Legends walczyli w mistrzostwach Pucharu Polski Cybersport Pompa Team przeciw Illuminar Gaming. I tu bez zaskoczenia – Pompa Team obronił tytuł z wynikiem 2:0.  Łącznie w rozgrywkach PPC, które odbyły się podczas tegorocznej edycji PGA, zawodnicy wygrali łącznie 50 000 zł.

Join The Republic!

Join the Republic Community Challenge (JTR:CC) to doroczny turniej w gry Counter Strike: Global Offensive (CS:GO) oraz League of Legends (LoL), w którym gracze z całego świata mają możliwość wejścia do zespołu, który zagra w światowych finałach tego wydarzenia. Ten event po raz pierwszy zawitał do Polski i zrobił to podczas Poznań Game Arena 2017. W czasie PGA kapitan drużyny Piotr „izak” Skowyrski przeprowadzał eliminacje offline i trzeciego dnia imprezy ogłosił ostateczny skład drużyny, która uda się na Join the Republic: Community Challenge.

Reklama

Wśród członków prestiżowej drużyny wraz z izakiem znaleźli się:

 • Szymon „Lys” Łondka
 • Temmy „soren” Tudev
 • Piotr „nawrot” Nawrocki
 • Kacper „killkapi” Wierzewski

30 days to pro – wyzwanie Lenovo

Na scenie Lenovo przeprowadzono finał akcji 30 days to pro, w której pięciu graczy wybranych w eliminacjach trafiło do profesjonalnego gaming house. Tam przez 30 dni trenowali swoje umiejętności w CS:GO, a po tym czasie sprawdzianem efektów treningu miał być turniej z zawodową drużyną eSportową – Pompa Team. Finałowy mecz CS:GO między drużyną Lenovo The Legion oraz Pompa Team odbył się 7 października na Poznań Game Arena. Mimo doskonałej walki początkującej w eSporcie ekipy, profesjonalne Pompa Team pokazało wyjątkowo wysoki poziom i pokonało przeciwnika. Kapitan drużyny The Legion skomentował ten mecz, jako zachętę do jeszcze silniejszych starań o tytuł najlepszej drużyny.

Premierowe gry na Nintendo Switch

Nintendo na 228 metrach kwadratowych zaprezentowało swoje najnowsze konsole oraz przedpremierowe produkcje. Japońska marka nigdy wcześniej na PGA nie miała tak dużego stoiska, ale nigdy też nie zaprezentowali aż tylu gier! Na Nintendo Switch prócz doskonale znanych tytułów jak m.in. The Legend of Zelda Breath of the Wild, ARMS, FIFA 18, czy Mario Kart 8 Deluxe można było zagrać także w przedpremierowe produkcje jak  Super Mario Odyssey,  SKYRIM,  Fire Emblem Warriors i JUST DANCE 2018. Natomiast na 3DS pojawiły się m.in. Metroid Samus Returns, Pokemon titles i YO-KAI Watch 2.

Międzynarodowe porozumienie 

Podczas VIP Day PGA Międzynarodowe Targi Poznańskie odwiedził Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Paweł Lewandowski. Paweł Lewandowski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczestniczył w podpisaniu deklaracji o zacieśnianiu współpracy w branży gier pomiędzy Fundacją Indie Games Polska a ich odpowiednikami w innych krajach Europy.  W ceremonii podpisania deklaracji udział wzięły także organizacje branżowe z Czech, Węgier, Słowacji, Chorwacji i Mołdawii. To wielkie wydarzeni nie tylko dla samego PGA, ale także dla europejskiego rynku gier niezależnych.

Cosplay Arena i Cosplay Show

Co roku na Poznań Game Arena uczestniczy konkursu PGA&MODECOM Cosplay Show pokazują coraz wyższy, często światowy poziom. Bohaterowie gier, w których się wcielają są często głównym motywem zdjęć zwiedzających PGA. W tym roku konkurs został rozszerzony o strefę Cosplay Arena, w której były prowadzone warsztaty wykonywania własnego stroju cosplay, warsztaty gry scenicznej, a u znanego w środowisku cosplayerów DIVBOR Photo Studio można było wykonać bezpłatne, profesjonalne zdjęcia swojego przebrania.

Reklama

W niedzielę o godzinie 12.00 na scenie głównej Twitch odbył się finał wielkiego konkursu organizowanego przez PGA przy współpracy z firmą MODECOM. Ambasadorką konkursu została znana cosplayerka Shappi i dzięki niej na scenie wystąpiło w swoich pokazach 30 najlepszych cosplayerów z Polski i zagranicy. Jury złożone z zeszłorocznej zwyciężczyni tego konkursu – Nony, znanej na cosplayerskiej scenie międzynarodowej Madlenci i Miko – przedstawicielki MODECOM, na podstawie wielu kryteriów wybrało trzech zwycięzców:

 • Grand Prix – najlepszy strój i pokaz: Konrad Kudłaty  jako Iron Man
 • Najlepszy pokaz: Magdalena Szymańska jako Yenefer z gry Wiedźmin 3
 • Najlepszy strój: Gabriela Woźniak jako Solid Snake z gry Metal Gear Solid

Kulturalnie

Pierwszy raz podczas historii Poznań Game Arena odbyły się dwa wydarzenia ważne w tematyce kultury i sztuki. Jednym z nich było muzeum Gier Wideo zorganizowane przez Collegium da Vinci, Estradę Poznańską i Fundację Indie Games Polska.  Podczas wszystkich trzech dni Poznań Game Arena zachwycało zwiedzających swoją interaktywnością, a jednocześnie pokazywało rozwój rynku gier.

Drugim wydarzeniem było Virtual Garden. To wydarzenie artystyczne, które było zapowiedzią przyszłorocznej edycji Mediations Biennale w Poznaniu. Międzynarodowa grupa ponad 40 artystów zaprezentowała projekty audiowizualne, interaktywną grafikę cyfrową, filmy, animacje oraz autorskie, artystyczne gry. W ramach Virtual Garden widzowie zobaczyli prace takich artystów jak Wei-Ming Lao, Chih-Ming Fan, Fu Ya-Wen, Yun-Ting Hung, Mei-Jia Huang, Jing-Hao Chen, Ran Slavin, Eyal Assulin. Projekt odbył się przy współpracy Międzynarodowych Targów Poznańskich, Poznań Game Arena, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – Wydział Animacji i Akademii Sztuki w Szczecinie – Wydział Sztuk Wizualnych, a był współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Game Industry Conference

Game Industry Conference to X edycja konferencji znanej wcześniej pod nazwą Zjazd Twórców Gier. Wydarzenie odbyło się̨ w dniach 5-8 października 2017 ponownie towarzysząc targom Poznań́ Game Arena. GIC to największa konferencja dotycząca tworzenia gier w Polsce, kierowana do twórców i pasjonatów tworzenia gier i w tym roku odwiedziły ją takie gwiazdy game devu jak Masatoshi Tokuoka – dziennikarz branżowy z 4gamer.net i scenarzysta do gry  “Sen-no-Kaizoku”, Stefan Ljungqvist współpracujący m.in. z Square Enix, THQ, SEGA, Disney, Warner Bros, czy John Romero – pracujący przy ponad 130 tytułach w tym Wolfenstein 3D, Hexen, Doom, Quake.

Ekskluzywne pokazy na scenach

Zarówno na Głównej Scenie Twitch jak i Małej Scenie umiejscowionej w strefie gier indie, odbywały się prestiżowe pokazy gier w tym wiedźmińskiej gry karcianej Gwint od CD Projekt Red, Fronstpunk, Tower 57, Moonlighter i Children of Morta od 11 bit studios znanego z This War of Mine oraz Sand is The Soul, Dream Alone, Indygo, Body of Evidence, The Chronicles of Nyanya od Fat Dog Games. Na scenach obecni były nie tylko studia gier, ale także gwiazdy gamingowego Twitcha i YouTube, znani eSportowcy oraz streamerzy, którzy tworzą internetowe treści stające się najpopularniejszym medium młodego pokolenia.

Reklama

Całe plejady gwiazd      

Wystawcy na Poznań Game Arena zadbali o oprawę stoiska tak samo mocno, jak o wysoką jakość prezentowanej oferty. Wśród znanych w świecie graczy osób pojawili się m.in: Rezigiusz, Izak, JDabrowski, Blowek, Mandzio, Naruciak, Gimper, Drollercaster, Kaiko, Isamu, Jankos, czy Karolek. Osobnym, ale towarzyszącym PGA wydarzeniem było Stars4Fans, czyli największy w Polsce meet-up YouTuberów, którego ambasadorami został Naruciak, Stuu i Isamu. W tegorocznej edycji Stars4Fans uczestniczyło ponad 150 twórców mocniej lub luźniej powiązanych z tematyką gier filmów na platformie YouTube.

Prócz najważniejszych wydarzeń PGA, targom towarzyszyły także turnieje w takie gry jak PES 18, FIFA 2018, Forza Motorsport 7, Tekken 7, premiery i przedpremiery m.in. Total War: Warhammer II, Escape from Tarkov, Pure Farming 2018, premiera marki sprzętu dla graczy Lioncast, która przez PGA wchodzi na polski rynek, pokazy nowych technologii i sprzętu VR, AR i MR, premiery sprzętowe od MSI, MODECOM, czy Lenovo, turniej Laser Tag, strefa gier planszowych, promocyjne oferty gier i sprzętu oraz setki innych punktów programu, które ponownie przyciągnęły rekordowe ilości graczy.

Już za rok znów #GRAMYGRUBO. Dziękujemy za Waszą obecność. Do zobaczenia!

CEO of HCGAMES.pl, licencjonowany dziennikarz, filantrop, łamacz serc, nie szablonowy znawca stylu oraz wykwintny koneser dizajnu i żyćka.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ

Reklama