DAJ PRZYTULASA NA

CZEGO SZUKASZ PRZYJACIELU?

Kobiety Gracze
Kobiety Gracze

Publicystyka

Wpływ dźwięku na rozgrywkę – komentarz HyperX z okazji święta muzyki

Miłośnicy gier wideo na całym świecie żyją aktualnie najnowszymi informacjami na temat nowej generacji konsol. Czy to PlayStation 5 czy Xbox Series X – wszyscy są ciekawi jakimi funkcjami będą wyróżniać się na tle konkurencji. Wiadomo jest, że obie platformy zaoferują graczom najlepszej jakości grafikę, która wcześniej zarezerwowana była jedynie dla graczy PC. Zaraz obok grafiki, głównymi wyznacznikami dobrej gry, na które stawiają teraz producenci konsol, są szybkość i wydajność.Część fanów zapomina jednak o niezwykle ważnym elemencie gry – dźwięku. To właśnie ścieżka dźwiękowa zapewnia graczom niesamowitą, pełną emocji rozgrywkę, która często zostaje z nami na dłużej właśnie dzięki pięknym melodiom. Pomyślmy: jak dużo jest słynnych już ścieżek dźwiękowych, bez których gry nie byłyby takie same?

Dla starszych graczy można wskazać tutaj nawet proste melodie z Tetrisa, F-Zero czy Street Fightera II. Dla innych mogą być to współczesne ścieżki dźwiękowe z takich topowych gier jak Wiedźmin, The Last of Us, Skyrim czy Red Dead Redemption. Niektórzy gracze rozpoznają utwory z tych gier po kilku sekundach, zaś inni będą stawiać te soundtracki na równi z muzycznymi arcydziełami kina. Nic więc dziwnego, że znajdą się fani, którzy słuchają ich każdego dnia czy to podczas pracy, nauki czy po prostu w ramach relaksu.

Muzyka z gier od dłuższego czasu przebija się do mainstreamu.  Wystarczy pomyśleć o stacjach radiowych GTA lub słynnych już ścieżkach dźwiękowych gier FIFA, które rozsławiają muzyków i ich twórczość. Przykładów można podać tutaj wiele. Jednym z nich jest zespół Blur i ich największy hit “Song 2”. W 1997 roku “Song 2” zostało głównym utworem w grze FIFA 98: Road to World Cup, co szybko zagwarantowało muzykom rozgłos i notowania na listach przebojów. Znajdą się również wielbiciele koncertów, którzy przy każdej najbliższej okazji udają się na stadiony, żeby posłuchać ulubionych utworów z gier w wykonaniu orkiestry symfonicznej. Duże zainteresowanie wyjątkowymi koncertami zaowocowało kolejnymi wydarzeniami takimi jak Game Music Festival.

Reklama

Ścieżki dźwiękowe z gier mają również ogromne znaczenie w momencie, gdy wiele osób pracuje lub uczy się w domu. Sięgają po nie gamerzy, ale również osoby, które na co dzień nie interesują się grami komputerowymi. Dla wielu z nich słuchanie wielogodzinnych soundtracków to forma wyciszenia, relaksu czy, tak jak pokazują badania, źródło koncentracji do nauki czy pracy. Tak też każdy może odnaleźć element ukojenia i magii słuchając ścieżki dźwiękowej np. z Elder Scrolls IV: Oblivion.

Mimo że spędzamy w grach długie godziny, wielu graczy nadal nie zdaje sobie sprawy jak duże znaczenie ma obecność muzyki i efektów dźwiękowych. Inwestują najczęściej w sprzęt komputerowy lub telewizor OLED, często zaniedbując przy tym kwestię dźwięku i pozostając przy cichym dźwięku, jaki oferuje telewizor.

„Istnieje wiele świetnych słuchawek stworzonych dla graczy, którzy cenią sobie idealnie brzmiący dźwięk. To, że jesteśmy w stanie usłyszeć każdy odgłos w grze jest niezwykle ważne m.in. dla graczy w tytułach takich jak CS:GO czy Tom Clancy’s Rainbow Six Siege. To czy usłyszymy zbliżającego się przeciwnika może zadecydować o całej rozgrywce i w efekcie końcowym, o naszym zwyciestwie czy też porażce.“ mówi Vincent Lutz, Influencer & Content Marketing Manager w regionie EMEA w firmie HyperX. „Zestawy słuchawkowe HyperX oferują możliwość dostosowania sprzętu do potrzeb gracza, ale również do wymagań prawdziwych audiofilów, którzy chcą korzystać ze słuchawek również poza światem gier. Na pewno docenią nasze najnowsze rozwiazania takie, jak przetworniki magnetyczne. Premiera nowej generacji konsol powinna być okazją dla społeczności gamerów, by przypomnieć sobie, jak wzbogacić wrażenia z gry o niesamowitą warstwę dźwiękową.“

Reklama

CEO of HCGAMES.pl, licencjonowany dziennikarz, filantrop, łamacz serc, nie szablonowy znawca stylu oraz wykwintny koneser dizajnu i żyćka.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ

Reklama