DAJ PRZYTULASA NA

CZEGO SZUKASZ PRZYJACIELU?

Vanguard

Recenzje

Jak ponownie zakochałem się w Call of Duty? Recenzja Call of Duty: Vanguard

Recenzja Call of Duty: Vanguard w nieco innym wydaniu. Słów kilka o najnowszej produkcji Sledgehammer Games i Activision.

Siedemnaście części, wydawanych systematycznie od 2003 roku, niemal co 12 miesięcy nowa odsłona, miało prawo się to kiedyś znudzić, prawda?  Tym bardziej, że jakiś innowacji z roku na rok niestety za dużo nie przybywało. Naszedł jednak rok 2020, a z nim Call of Duty: Warzone, miłość wróciła, aczkolwiek nie na długo. Tuż po premierze Black Ops Cold War czar znów prysł, a z nim wszelkie nadzieje na lepsze jutro dla mojego związku z Activision.  Mamy jednak rok 2021, tuż za rogiem 2022, a co robię ja? Ponownie romansuje z Call of Duty, ponieważ Vanguard mnie zauroczył. Syndrom sztokholmski powiecie? Być może.
Call of Duty: Vanguard

Recenzja Call of Duty: Vanguard – HCGAMES.pl

Zacznijmy od tego, że nie wiązałem wielkich nadzieji z najnowszą grą od Sledgehammer Games. Ich poprzednia produkcja – Call of Duty: WWII, nie przypadła mi zbytnio do gustu, choć wiem, że dla wielu osób jest to najlepsza odsłona Call of Duty od lat. Vanguard jednak poruszył moje zimne serduszko, wręcz zlodowaciałe po Black Ops Cold War. Chciałbym wam teraz przedstawić kilka powodów, dla których moim zdaniem warto zagrać w najnowszą odsłonę serii strzelanek od Activision.

Historia
Recenzja Call of Duty: Vanguard - HCGAMES.pl

Recenzja Call of Duty: Vanguard – HCGAMES.pl

Pierwszym, a zarazem ogromnym plusem jest kampania dla pojedynczego gracza. W grze wcielamy się w czterech bohaterów, których historie były wzorowane na życiorysach prawdziwych uczestników drugiej wojny światowej.

Pierwszą grywalna postacią jest Arthur Kingsley. Kingsley jest oparty na prawdziwym żołnierzu, sierżancie Sidneyu Cornellu, który za swoją odwagę zdobył Medal Wybitnego Zachowania. Niestety sierżant Sidney Cornell zmarł w nocy z 7 na 8 kwietnia 1945 roku, miesiąc przed zakończeniem II Wojny Światowej.

Drugą grywalną bohaterką jest Polina Petrova. Postać ta jest oparta na Lyudmile Pavlichenko, która była jedną z 2000 kobiet strzelców wyborowych w Armii Czerwonej. Pavlichenko przeżyła wojnę i do swojej śmierci w 1974 roku, pracowała jako historyk dla dowództwa Marynarki Wojennej.

Sprawdź również: Recenzja Far Cry 6. Jak gra prezentuje się na Xbox Series X?
Recenzja Call of Duty: Vanguard - HCGAMES.pl

Recenzja Call of Duty: Vanguard – HCGAMES.pl

Lucas Riggs jest kolejnym bohaterem, którego losy możemy śledzić w Call of Duty: Vanguard. Postać ta jest wzorowana na Charlesie Uphamie – nowozelandzkim wojskowym, jednym w historii, który został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Wiktorii. W sieci sporo kontrowersji wywołało pochodzenie postaci Lucasa Riggsa, bowiem Charles Upham pochodził z Nowej Zelandii, a oparty na mężczyźnie bohater Call of Duty: Vanguard jest Australijczykiem. Nowozelandzkim fanom nie spodobała się decyzja Sledgehammer Games i jeszcze przed premierą wyrazili swój sprzeciw. Niestety amerykańskie studio nie zmieniło swojej decyzji do dnia dzisiejszego.

Recenzja Call of Duty: Vanguard - HCGAMES.pl

Recenzja Call of Duty: Vanguard – HCGAMES.pl

Ostatnią postacią, w którą możemy wcielić się w Call of Duty: Vanguard jest Wade Jackson. Postać amerykańskiego pilota jest wzorowana na kapitanie Vernonie Larsenie Micheelu, znanym również jako Mike. Micheel był amerykańskim pilotem, który brał udział m.in. w bitwie o Midway, stoczonej na Pacyfiku w czerwcu 1942 r. Za bohaterską postawę oraz długoletnią służbę Micheel otrzymał Krzyż Marynarki Wojennej – niezwykle prestiżową nagrodę w armii amerykańskiej.

Recenzja Call of Duty: Vanguard - HCGAMES.pl

Recenzja Call of Duty: Vanguard – HCGAMES.pl

Wszystkie postacie i ich historie tworzą spójną całość, opisując alternatywną wersję II wojny światowej, w której wojna nie zakończyła się w 1945 roku. Ta growa imitacja Bękartów Wojny Quentina Tarantino kupiła mnie w stu procentach.

Multiplayer
Multiplayer w Call of Duty: Vanguard - HCGAMES.pl

Multiplayer w Call of Duty: Vanguard – HCGAMES.pl

Dawno się tak nie bawiłem w trybie wieloosobowym, jak w Call of Duty: Vanguard. Jest to idealne uzupełnienie trybu dla pojedynczego gracza. Tryb multiplayer składa się z 20 map, 12 operatorów oraz ponad 35 modelów broni, które możemy dowolnie modyfikować. Studio Sledgehammer Games przyłożyło się do roboty.

Multiplayer w Call of Duty: Vanguard - HCGAMES.pl

Multiplayer w Call of Duty: Vanguard – HCGAMES.pl

Pierwszą nowością, za którą ponownie polubiłem się z Call of Duty, jest możliwość dopasowania gry do preferowanego tempa rozgrywki. Dzięki tej opcji możemy nareszcie dostosować szybkość rozgrywki do własnego stylu gry. Do wyboru mamy trzy tempa: taktyczne, szturmowe oraz szybkie. Tempo taktyczne ma zmniejszoną liczbę graczy, podczas gdy tempo szybkie ma ich znacznie zwiększoną. Jako, że w Call of Duty od zawsze preferowałem, szybką i dynamiczną rozgrywkę tak połączenie najmniejszej mapy, jaką jest Das Haus z szybkim tempem, jest dla mnie niczym chorwacka jagnięcina dla Roberta Makłowicza.

Multiplayer w Call of Duty: Vanguard - HCGAMES.pl

Multiplayer w Call of Duty: Vanguard – HCGAMES.pl

Sprawdź również: Wystartowały zamówienia przedpremierowe na Call of Duty: Vanguard!

Vanguard wprowadził również ulepszony wariant trybu strzelaniny, który był dostępny w poprzednich odsłonach serii. Strzelanina w Black Ops Cold War oraz Modern Warfare z 2019 roku, była szybką walką 2v2 lub 3v3 na bardzo małych mapach przeznaczonych do tego trybu. Nowy tryb, Champion Hill, opiera się na swoim poprzedniku, ale nieco go ulepsza.

Multiplayer w Call of Duty: Vanguard - HCGAMES.pl

Multiplayer w Call of Duty: Vanguard – HCGAMES.pl

Wzgórze Mistrzów polega na rywalizacji z 9 innymi zespołami. Każda drużyna składa się z 2 członków, którzy otrzymuja na starcie 20 żyć. Naszym zadaniem jest odebrać jak najwięcej żyć wrogom i jak najmniej ich stracić. Rozgrywka toczy się na specjalnie zaprojektowanych mapach do tego trybu:

  • Airstrip 
  • Train Yard
  • Courtyard 
  • Market 

Moim zdaniem jest to jeden z najbardziej oryginalnych trybów gry, w jaki miałem przyjemnośc grać od dłuższego czasu. Rozgrywka jest wyjątkowo przyjemna, a zwycięstwo bardzo satysfakcjonujące.

Zombie
Zombie w Call of Duty: Vanguard - HCGAMES.pl

Zombie w Call of Duty: Vanguard – HCGAMES.pl

Czas na to, za czym nigdy nie przepadałem, a teraz polubiłem. I nie będzie tutaj mowy o oliwkach, a o trybie Zombie w Call of Duty: Vanguard. Od zawsze miałem jakiś problem własnie z tym trybem. Dla mnie rozgywka była strasznie monotonna i już po kilku godzinach czułem się strasznie znużony. Tryb Zombie w Vanguard, postanowiono troszkę odświeżyć i połączyć to co znaliśmy – chociażby z pierwszego Black Opsa, z trybem Outbreak z Black Ops Cold War. Jak wyszło? Jak dla mnie bomba!

Zombie w Call of Duty: Vanguard - HCGAMES.pl

Zombie w Call of Duty: Vanguard – HCGAMES.pl

Sledgehammer Games zrezygnowało z rozgrywki opartej na falach na rzecz poziomu świata, który rozwija się wraz z realizacją celów. Nie musimy teraz zabijać określonej liczby zombie, aby kontynuować rozgrywkę, wystarczy podążać za fabułą, a cel zostanie zrealizowany.

Podsumowanie
Podsumowanie Call of Duty: Vanguard - HCGAMES.pl

Podsumowanie Call of Duty: Vanguard – HCGAMES.pl

Do Call of Duty: Vanguard podchodziłem strasznie sceptycznie, więc nie oczekiwałem żadnych cudów. Natomiast, zostałem miło zaskoczony ponieważ nowa produkcja Sledgehammer Games jest naprawdę bardzo dobra. Call of Duty: Vanguard to przedewszystkim wyśmienita kampania dla pojedyńczego gracza, która przenosi nas na front alternatywnej wersji II wojny światowej. Tryb multiplayer, który zapewnia niepowtarzalne wrażenia, również jest jedym z powodów dla których warto zagrać w najnowszą odsłonę Call of Duty. Wszystko to zebrane w całość, daje nam strzelankę kompletną, przy której – mam nadzieje – będziecie bawić się wyśmienicie, tak jak ja.

Sprawdź teraz najniższą cenę Call of Duty: Vanguard na:

Reklama
Autor

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ

Xbox Game Pass

Microsoft potwierdził, że już 23 sierpnia gra Death Stranding dołączy do biblioteki Xbox Game Pass na PC. Produkcja Kojima Productions jest jednym z najgorętszych tytułów ostatnich lat.

Newsy

EA Sports potwierdziło, że w najnowszej odsłonie FIFA 23 Ultimate Team pojawi się karta Bohatera FUT upamiętniającą Włodzimierza Smolarka, legendę reprezentacji Polski, Widzewa Łódź oraz FC Utrecht. 

Gry za darmo

Bethesda udostępniła dla wszystkich graczy na PC, oraz konsolach PlayStation i Xbox darmowy okres próbny The Elder Scrolls Online. Jeśli chcecie przetestować za darmo...

Xbox Game Pass

Gra Inkulinati dołączy do biblioteki Xbox Game Pass w dniu swojej oficjalnej premiery. Najnowsza produkcja warszawskiego studia Yaza Games to inkaustowa strategia.

Reklama