DAJ PRZYTULASA NA

CZEGO SZUKASZ PRZYJACIELU?

Far Cry 6
Far Cry 6

Recenzje

Recenzja Far Cry 6. Jak gra prezentuje się na Xbox Series X?

Testujemy najnowszą grę od Ubisoftu – Far Cry 6. Jak gra prezentuje się na konsoli Xbox Series X? Sprawdźcie sami!

Recenzja Far Cry 6 na Xbox Series X

Od premiery Far Cry 5 minęło już troszeczkę czasu, dlatego też zdążyłem nieco zatęsknić za serią strzelanek od Ubisoftu. Far Cry 6 miał pierwotnie ukazać się w lutym roku bieżącego, lecz ze względu na opóźnienia spowodowane pracą zdalną premierę przesunięto na początek czwartego kwartału. Będąc w stu procentach szczerym, na samym początku ucieszyłem się z tej informacji, ponieważ po przeogromnym i przydługim Assassin’s Creed Valhalla, miałem więcej czasu na regenerację. Dodatkowo, po zapewnieniach Ubisoftu, że Far Cry 6 ma być najambitniejszym z całej serii, wiedziałem, że będzie to potężny produkt.
Spis treści
 1. Historia w Far Cry 6
 2. Bohaterowie w Far Cry 6
 3. Mapa w Far Cry 6
 4. System walki w Far Cry 6
 5. Nowa generacja, Far Cry 6 na Xbox Series X
 6. Podsumowanie, recenzja Far Cry 6
Historia
Recenzja Far Cry 6 Anton Castillo

Giancarlo Esposito jako Antón Castillo prezentuje się wyśmienicie.

W grze przenosimy się do Yary – pięknego i tropikalnego raju inspirowanego Kubą. Wyspa w większości jest pokryta dziką fauną, choć możemy również trafić na tereny miejskie, takie jak stolica wyspy – Esperanza. Wojny i konflikty to cyklicznie powtarzające się zjawiska w tym kraju, lecz największy wpływ na to państwo miała rewolucja z 1967 r.. To krwawe wydarzenie doprowadziło do blokady handlowej wokół wyspy i odcięło od świata zewnętrznego. W tamtym momencie władzę w kraju przejął Santos Espinosa.

Głównym protagonistą w grze Far Cry 6 jest postać Antóna Castillo, w którego wciela się Giancarlo Esposito – aktor znany między innymi z serialu Breaking Bad oraz Better Call Saul. Rodzina Castillo przed rewolucją kontrolowała Yarę, a Antón po śmierci Santosa Espinosy został wybrany na nowego dowódcę tej krwawej wyspy.

Yara słynie między innymi z produkcji tytoniu, z którego – o ironio – produkuje się w grze lek na raka zwany Viviro. W świecie przedstawionym w Far Cry 6 to właśnie farmaceutyki stanowią największa wartość. Antón Castillo chcąc przywrócić Yarze swój dawny blask sprzed rewolucji jest w stanie poświęcić dosłownie wszystko.

Reklama

Produkcja i zbiory Viviro są niezwykle toksyczne, ponieważ nawozi się je trucizną wykonaną ze zmutowanych roślin. Antón zmusił niewolniczą siłę roboczą, tak zwanych “fałszywych yaran” do pracy przy tym “leku” kosztem ich życia.  Viviro niszczy Yarę oraz jej ludność, a naszą misją jest przerwać ten szaleńczy eksperyment.

Bohaterowie
Widoki - Recenzja Far Cry 6

Piękny zachód słońca nad obrzeżami stolicy. Pozdrawiam cieplutko.

Jedną z pierwszych rzeczy, którą musimy wykonać na początku gry, jest wybranie płci naszej postaci. Ten wybór jest oczywiście czysto kosmetyczny i nie wpływa w żadnym stopniu na przebieg fabuły. Jak przyzwyczaił nas Ubisoft – nazwa naszej postaci nie zmienia się po wyborze i w obu wariantach będziemy nosić to samo imię i nazwisko – Dani Rojas.

Far Cry 6 – premiera, zwiastun i najważniejsze informacje

Seria Far Cry zdążyła przyzwyczaić nas do tego, że fabuła w ich grach jest świetnie napisana, trzymająca w napięciu i dobrze poprowadzona. Bohaterowie, których napotykamy na swojej drodze, są wyraziści, charyzmatyczni oraz świetnie skonstruowani. Nie boję się stwierdzić, że Antón Castillo wskoczył na najwyższy stopień podium w mojej topce najlepszych antagonistów w serii Far Cry.  Warto dodać, że to nie lada wyczyn przebić postać Vaasa Montenegro. Nie mogę doczekać się również dodatku, w którym zobaczymy samego Dannego Trejo.

Mapa
Mapa - Recenzja Far Cry 6

Mapa w Far Cry 6 jest przepotężna.

Po wykonaniu kilku misji w początkowej lokacji, do dyspozycji dostajemy olbrzymią wyspę. Yara to zdecydowanie największa mapa, jaką mieliśmy przyjemność odwiedzić w grach z serii Far Cry.

Wyspa ta składa się z 5 odrębnych regionów:
 • Isla Santuario –  niewielka wyspa, na której rozpoczynamy swoją wielką przygodę.
 • Madrugada – region plantatorów tytoniu, którzy są zmuszani do produkcji Viviro.
 • Valle de Oro –  region kontrolowany przez rapową ekipę Maximasa Matanzasa.
 • El Este – region niezależny, charakteryzujący się niezwykłą fauną.
 • Esperanza – stolica, która jest objęta ciężką blokadą wojskową.

Swoją przygodę po Isla Santuario, warto rozpocząć od Madrugady. Nie żebym namawiał, ale ja postanowiłem od razu odwiedzić region Valle de Oro i nie było łatwo.

Yara jest opanowana przez armię Antona, która kontroluje drogi, przestrzeń powietrzną oraz morską. Na samym początku gry, moje wyprawy samolotowe do stolicy zawsze kończyły się tak samo, czyli gdzieś po kilku sekundach było <boom!>. Warto uważać na czerwone strefy i jak najczęściej korzystać z niebieskich ścieżek partyzantów. Ścieżki te kryją również tajne skrytki, w których można znaleźć bardzo cenny ekwipunek. Warto dodać, że po drodze możemy się natknąć na innych partyzantów, którzy przekażą nam cenne informacje lub poproszą o przysługę.

Reklama

Największą nowością w poruszaniu się po tej potężnej mapie, jest opcja przywoływania naszego pojazdu w dowolnym momencie. Jest to funkcja znana między innymi z Cyberpunka 2077, tylko w Far Cry 6 możemy modyfikować nasz pojazd.

Bryki - Recenzja Far Cry 6

Przywoływanie swojej bryki to nowość w Far Cry 6

Niestety, mimo ogromnej mapy i przestrzeni do swobodnej eksploracji, Far Cry 6 dość szybko stał się dla mnie zbyt monotonny. Ciągle powtarzające się schematy, po kilkunastu godzinach zaczynają męczyć, a mapa z biegiem czasu nużyć. Jest to problem znany od lat, który mimo starań Ubisoftu przenosi się z części na część. 

Walka
Recenzja Far Cry 6 - System walki

W Far Cry 6 jest zdecydowanie bardziej taktyczny i rozbudowany.

W Far Cry 6 system walki stał się zdecydowanie bardziej taktyczny i rozbudowany. Dzięki swojemu smartfonowi, możemy przeprowadzić skan pola walki i sprawdzić słabe oraz mocne strony naszych przeciwników.  W zależności od zdolności defensywnych i ofensywnych wroga możemy dostosować własne wyposażenie, które będzie pasowało do naszej strategii. Chcesz bezszelestnie odbić obóz? Nie ma problemu! Masz ochotę zabawić się w Rambo i wypróbować swój nowy CKM? Droga wolna!

Większość broni, które znajdziemy na wyspiemożemy modyfikować za pomocą stołów warsztatowych rozmieszczonych po całej mapie. Naszą broń możemy wyposażyć w szereg dodatków oraz różne typy amunicji.

Warsztat - Recenzja Far Cry 6

Stoły warsztatowe? TOP.

W Far Cry 6 mamy do wyboru 6 typów amunicji:
 • Standardowe
 • Przeciwpancerne
 • Chemiczne
 • Zapalające
 • Wybuchowe
Arsenał

Nasze wyposażenie, ma teraz wielkie znaczenie.

Nie bez znaczenia pozostaje także wyposażenie defensywne naszego bohatera. W Far Cry 6 dużą rolę odgrywa nasz ubiór, dzięki któremu możemy uchronić się przed obrażeniami od ognia, trucizny lub pocisków przebijających zbroję. Odpowiednie wyposażenie może poprawić umiejętności, takie jak – mniej gibający się celownik, ulepszone ukrywanie się lub umiejętność biegania podczas kucania.

Na samym początku gry dostajemy do dyspozycji wiernego, zwierzęcego kompana. Pierwszym naszym przyjacielem jest krokodyl Guapo, którego napotykamy już w początkowej lokacji. Nasz towarzysz pomaga nam w walce oraz potrafi skutecznie odwrócić uwagę przeciwnika.

Guapo

Towarzysz Guapo, zawsze do naszej dyspozycji.

Nowa generacja
Grafika

Krajobrazy prima sort.

Na samym początku warto dodać, że Far Cry 6 testowałem na konsoli Xbox Series X, dlatego moja opinia dotyczy tylko tej platformy.

Recenzja Far Cry 6 na Xbox Series X

Reklama

Far Cry 6 na Xbox Series X prezentuje się dobrze, aczkolwiek, po grze na nową generację spodziewałem się czegoś lepszego. Moim skromnym zdaniem zeszłoroczny tytuł od Ubisoftu – Assassin’s Creed Valhalla, pod względem oprawy graficznej wypada zdecydowanie lepiej. Co prawda jest bardzo klimatycznie, kolorowo, ale miejscami bardzo nierówno. Kilkukrotnie natrafiłem na niedoczytujące się tekstury, ale trzeba pamiętać jednak o tym, że w Far Cry 6 grałem tydzień przed oficjalną premierą. Prawdopodobnie 7 października pojawi się „day-one patch”, który poprawi niedociągnięcia graficzne zgłoszone przez testerów.

Sprawdź teraz recenzję słuchawek dla graczy idealnych dla posiadaczy konsoli Xbox Series X.

Gra bez problemu radzi sobie z 4K, utrzymując przy tym płynność 60 klatek na sekundę. Spędziłem kilkanaście godzin na wyspie, przemierzając zróżnicowane tereny i ani razu nie doświadczyłem żadnych spadków.

Czy warto było czekać tak?

Far Cry 6 nie jest idealny, ale od samego początku trzyma w napięciu, jak nigdy dotąd. Przez pierwsze kilkanaście godzin rozgrywki, bawiłem się wyśmienicie, ale im dalej w las, tym bardziej miałem jej dość. Gra wyróżnia się przede wszystkim wciągającą fabułą, świetnymi bohaterami oraz duża dawką humoru, w iście Borderlandsowym stylu. Niestety, powtarzające się w kółko te same schematy znane z poprzednich części, po jakimś czasie stają się strasznie nużące. Pewnie po tych kilkunastu godzinach spędzonych w Far Cry 6 wezmę sobie urlop, ale po jakimś czasie na pewno powrócę na tą szaloną wyspę.

Reklama

Recenzja Far Cry 6 na Xbox Series X

CEO of HCGAMES.pl, licencjonowany dziennikarz, filantrop, łamacz serc, nie szablonowy znawca stylu oraz wykwintny koneser dizajnu i żyćka.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ

Xbox Game Pass

Microsoft potwierdził, że już 23 sierpnia gra Death Stranding dołączy do biblioteki Xbox Game Pass na PC. Produkcja Kojima Productions jest jednym z najgorętszych tytułów ostatnich lat.

Newsy

EA Sports potwierdziło, że w najnowszej odsłonie FIFA 23 Ultimate Team pojawi się karta Bohatera FUT upamiętniającą Włodzimierza Smolarka, legendę reprezentacji Polski, Widzewa Łódź oraz FC Utrecht. 

Gry za darmo

Bethesda udostępniła dla wszystkich graczy na PC, oraz konsolach PlayStation i Xbox darmowy okres próbny The Elder Scrolls Online. Jeśli chcecie przetestować za darmo...

Xbox Game Pass

Gra Inkulinati dołączy do biblioteki Xbox Game Pass w dniu swojej oficjalnej premiery. Najnowsza produkcja warszawskiego studia Yaza Games to inkaustowa strategia.

Reklama